POLjOPRIVREDI je ove godine u smederevskom budžetu opredeljeno 25 miliona više nego lane, samo za subvencije domaćinima opredeljeno je 70 miliona dinara, a više novca dobiće još predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje.
– Za decu i mlade izdvojićemo milijardu i po, što je 26 odsto našeg budžeta i za 168 miliona više je nego u 2023. Za zaštitu životne sredine opredeljeno je 425, za 19 socijalno humanitarnih organizacija 18, za kulturu i informisanja 291, za sport 300, a za razvoj turizma 24,5 miliona dinara – istakla je, tokom obrazlaganja projekcije lokalne kase gradonačelnica Jasmina Vojinović.
Kaže i da će, za 46 kapitalnih projekata, ove godine biti utrošeno 578, a samo završetak transfer stanice za odlaganje komunalnog otpada koštaće ukupno 363 miliona dinara. Zato je čak deset puta manje novca namenjeno medijskim projektima…
Predstavnik GG “Za naše Smederevo”, Ivan Stevanović, smatra da je budžet izborni, jer se značajni deo troši za podmirivanje aktivnosti vladajuće stranke, a zamera i što je sportu namenjeno triput više procenata smederevske kase, nego za hranu i vodu…
Odbornik Nikola Beronja, iz koalicije “Smederevo protiv nasilja”, nezadovoljstvo najvažnijim finansijskim dokumentom lokalne samouprave iskazao je za govornicom – pocepavši Odluku o budžetu grada.
Inače, opozicija je kritikovala i činjenicu da Gradsko veće u Smederevu ima 11, umesto devet članova, koliko propisuje Zakon o lokalnoj samoupravi. Obrazloženje predsednika Skupštine, Milana Perića, da nije bilo vremena za promenu Statuta grada, jer je donedavno ovde bio privremeni organ, opozicija nije prihvatila i tražila je da se dva člana isključe, ali je skupštinska većina to odbila.