SA raspadom Jugoslavije ratnim dešavanjima na prostoru tadašnje države, prostor Balkana je više nego ikad postao meta obaveštajnog delovanja stranih država.

Foto: Birn
Britanski “Institut za ratno i mirnodopsko izveštavanje” (IWRP) se pojavio na prostoru Balkana 1991. godine, kada je osnovan sa ciljem pružanja podrške takozvanim nezavisnim medijima, pre svega u zemljama Istočne Evrope i republikama bivšeg SSSR-a, IWRP je na prostoru tadašnje Jugoslavije prikupljao podatke pod plaštom podrške medijima, a sve u cilju kreiranja sveobuhvatne politike prema Srbiji.
Nakon petooktobarskih promena, dolazi do transformacije IWRP-a i iz njene beogradske kancelarije, 2004. godine nastaje nevladina organizacija “Balkanska istraživačka mreža”.
BIRN je 2013. godine pokrenuo internet portal Javno.rs i on je do novembra 2020. godine nosio to ime, međutim, kako su iz BIRN-a naveli, javnost nije dovoljno bila upoznata sa ovom informativnom platformom i zato je ime portala promenjeno upravo u Birn.rs.
ŠTA JE BIRN?
Kako iz BIRN-a navode, BIRN Srbija je nevladina, neprofitna organizacija sa sedištem u Beogradu. Od svog osnivanja 2004. godine, BIRN Srbija se bavi monitoringom i analizom društvenih političkih procesa, posebno ulogom medija u njima
Međutim, uloga BIRN-a je zapravo sasvim drugačija.
BIRN predstavlja grupu za pritisak, koja ima zadatak da konstantno fabrikuje afere i da utiče na kolektivnu svest jednog društva.
Ova NVO u Srbiji ima za cilj da napadne sve što dolazi sa Istoka, a pre svega iz Ruske Federacije i NR Kine, i da prikaže kulturu, privredu i tehnologiju ovih država kao maligne, dok sve što dolazi sa političkog Zapada je ispravno i plodonosno za našu državu i narod.
Takođe, novinari BIRN-a imaju i zadatak da fabrikuju afere koje su usmerene direktno ka jednoj ličnosti, pa je tako recimo nastala afera Jovanjica koja je imala za cilj dehumanizaciju i kriminalizaciju kako predsednika Republik Srbije Aleksandra Vučića, tako i članova njegove najuže porodice.
KAKO JE BIRN ORGANIZOVAN?
Centralna organizacija BIRN-a se nalazi u Sarajevu i odatle se vrši komunikacija sa ostalim ograncima.
Kancelarije BIRN-a za Srbiju postoje u Beogradu i Prištini, dok ogranci postoje i u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Rumuniji.
Takođe, BIRN ima i mrežu saradnika u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bugarskoj, Mađarskoj, Grčkoj, Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj, Moldaviji i Ukrajini.
Dakle, kada sagledamo ljudstvo, saradničku mrežu, kao i finansije, postavlja se pitanje da li možemo da govorimo o nezavisnom, slobodnom i istraživačkom novinarstvu ili je reč o produženoj ruci obaveštajne službe koja služi za kreiranje javnog mnjenja i stvaranju pritisaka na lica iz političkog života koja ne žele da prate serviranu agendu stranih država.
OSTRVSKI FAKTOR I RUKOVODSTVO BIRNA
Predsednik Upravnog odbora BIRN je britanski novinar Tim Džuda, dok su preostali članovi Ana Petruševa direktorka Birn-a iz Severne Makedonije, zatim Per Biman koji je sekretar švedske fondacije “Radiohjalpen”, Robert Bierman iz njujorške kompanije “News Deeply”, kao i Stiv Krušou, direktor kancelarije generalnog sekretara “Amnesti internešnala”,
Regionalnu kancelariju BIRN-a vodi Milka Domanović, dok je direktor BIRN-a za Srbiju Dragana Žarković-Obradović.
Da je BIRN očigledno pod uticajem Britanaca, govori i veza ove NVO sa penzionisanim britanskim obaveštajcem koji je stacioniran u Beču, a reč je o dobro poznatom Entoni Monktonu.
S obzirom da se BIRN bavi istraživačkim novinarstvom i temama vezanim za ratne zločine, organizovani kriminal korupciju, ne bi bilo loše da novinari ovog portala istraže ovog britanskog obaveštajca i njegovu ulogu vezano za 5. oktobar, 12. mart 2003. godine, kao i za čitavu operaciju Sablja koja je usledila nakon ubistva predsednika Vlade Republike Srbije Zorana Đinđića.
U narednim tekstovima, ekipa našeg portala će se baviti finasiranjem BIRN-a, organizovanoj kampanji protiv ruskih i kineskih investicija u Srbiji, kao i o malignom uticaju ostalih NVO koji deluju na teritorije Srbije.