Žene u svetu kriminala neretko ravnopravno pariraju muškarcima. Iako ih društvo često označava kao “nežniji” i “slabiji” pol, one umeju da budu jednako hrabre, snalažljive i nemilosrdne.
Olivera Petrović Ristić
Olivera je osumnjičena za saučesništvo u ubistvu italijanskog bogataša Alda Karlija (75) u Trstu pre 2018. godine, nalazi se na listi 18 najtraženijih kriminalaca u Evropi. Prema poslednjim informacijama italijanskih istražnih organa, veruje se da se skriva na teritoriji Srbije.
Dana 20. decembra 2017. godine, Olivera Petrović Ristić zajedno sa saučesnicima među kojima se, prema navodima istrage, nalazio i saobraćajni policajac iz Srbije Milan Pešić, upala je u kuću zlatara u okolini Trsta. Žrtvu su vezali, mučili, tukli i davili kako bi je naterali da otkrije gde je sakrio novac.
Foto: Privatna arhiva
Međutim, Aldo je od povreda preminuo, a ubice, među kojima i inicijator zločina Olivera Ristić Petrović, premetačinom su pronašle novac, dragulje i druge dragocenosti.
Aldo je tokom godina pozajmio Oliveri čak 240.000 evra u novcu i nakitu.
Italijanski istražitelji su utvrdili da je Aldo Karli od 2011. godine bio u poslovnom i intimnom odnosu sa Oliverom Petrović Ristić. Tokom sedam godina, pozajmio joj je ukupno oko 240.000 evra – delimično u gotovini, a nešto i u dragocenom nakitu. Karli je bio umešan u mrežu prostitucije i trgovine draguljima na crnom tržištu, dok je Olivera, pored navodne uloge saradnice, povremeno s njim imala i seksualne odnose, koje je naplaćivala novcem ili draguljima.
Nakon svirepog ubistva zlatara, uhapšeni su Oliverini saučesnici Milan Pešić i Ljubica Kostić, a ona je nestala s Dušanom Pejčićem. Policija smatra da se krije u Srbiji.
Italijanski mediji su o Oliveri Petrović Ristić pisali i pre zločina u Trstu. Jedan od zapaženijih slučajeva dogodio se kada je od 80-godišnjeg monaha izvukla skoro 50.000 evra, pod izgovorom da joj je novac potreban za “lečenje oca”. Ubrzo nakon toga, zavela je monaha i krišom snimila njihov intimni odnos, a zatim pokušala da ga uceni preteći da će snimak objaviti na internetu. Monah je slučaj prijavio policiji, nakon čega je Olivera uhapšena.
Olivera Ćirković “Pink Panter”
Olivera Ćirković, bivša košarkašica, važi za jedinu ženu koja je ikada uspela da pobegne iz zatvora u Grčkoj. Bila je član međunarodne kriminalne grupe, povezane s takozvanim “Pink Panterima”, koja je navodno izvela na stotine spektakularnih pljački i oružanih razbojništava, uglavnom usmerenih na zlatare i juvelire širom sveta. Njihov prepoznatljiv metod uključivao je zakucavanje automobilom u izlog prodavnice, nakon čega bi za manje od dva minuta ispraznili čitav prostor i pobegli. Olivera je u grčkim zatvorima provela skoro osam godina, a njen bekstvo iz zatvora u Atini 2012. godine izazvalo je veliku pažnju javnosti i medija.
Foto: Privatna arhiva
Prvi put je u zatvoru zavšila 2006. godine na ostrvu Krit u Grčkoj. Optužena je bila za tešku krađu skupocene zlatare “Chopard” u jednom luxuznom hotelskom kopmeksu. Zatim je odslužila je trogodišnju zatvorsku kaznu.
Četiri godine kasnije, 2012. godine uhapšena je u Grčkoj kao pripadnik međunarodne organizovane kriminalne bande “Pink Panteri”.
Sudilo joj se kao organizatoru ove grupe za izvršenje čak 116. teških krađa juvelirnica.
Samo četiri meseca nakon hapšenja 2012. godine, Olivera je izvršila bekstvo iz najobebeđenijeg Grčkog zatvora Koridalo u Atini. Samo tri meseca kasnije, grčka policija je ponovo uhapsila i tada je optužena za organizaciju i izvršenje oružane pljačke juvelirnice u Atini.
Posle apelacionih sudova i smanjenja kazni, Olivera Ćirković puštena je na slobodu nakon pet godina izdržavanja zatvorske kazne, u avgustu 2017. godine.
Olivera Krsmanić
Olivera Krsmanić postala je prva žena u Srbiji osuđena na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora. Presuda joj je izrečena zbog brutalnog ubistva taksiste Nezira Šišića, počinjenog u aprilu 2005. godine. Međutim, Apelacioni sud je kasnije kaznu smanjio na 15 godina zatvora. Krsmanić je na slobodu puštena mesec i po dana pre isteka izdržane kazne.
Foto: Privatna arhiva
Zločin koji je Olivera Krsmanić počinila sa samo 20 godina šokirao je javnost. Tog aprilskog dana 2005. pozvala je taksi, a na poziv se odazvao Nezir Šišić, bivši inspektor koji je radio kao taksista. Kada su stigli u beogradsko naselje Cerak, vožnja je iznosila 597 dinara. Umesto da plati, Olivera je izvadila je pištolj i usmrtila Šišića hicima iz vatrenog oružja.
– Pucala mu je u glavu, a vozilo je odvezla do sela Grabovica kod Gornjeg Milanovca, gde ga je zapalila. Potom se sastala sa prijateljem Slobodanom Jordanovim, koji je na pumpi u selu Mojsinje kod Čačka ubio radnika Zorana Radovića. Oboje su uhapšeni u Beogradu, nedugo posle zločina, a Jordanov je prilikom hapšenja ranio policajca Nenada Jelića – podseća izvor