AMERIČKE naftne kompanije smanjuju potrošnju i zatvaraju platforme za bušenje, jer Trampove tarife povećavaju troškove, a pad cena sirove nafte smanjuje profit, što je navelo rukovodioce da upozore da se decenijska eksploatacija škriljaca bliži kraju.

НИШТА ОД БУШИ, ДУШО, БУШИ: Шефови нафтних компанија упозоравају на крај бума шкриљаца у САД

Foto: Profimedia/Ilustracija

Iznenađujuće odluke kartela OPEK+ da pumpa više nafte pojačale su mračnu atmosferu u američkom naftnom sektoru, izazvali strahove od novog rata cena i naveli analitičare da smanje prognoze proizvodnje.

-U ovom trenutku smo u stanju visoke pripravnosti. Sve opcije su na stolu dok se krećemo ka težem okruženju”, rekao je investitorima ovog meseca Klej Gaspar, glavni izvršni direktor kompanije “Devon enerdži”.

Proizvodnja nafte će pasti za 1,1 odsto sledeće godine na 13,3 miliona barela dnevno, prema podacima “Es end Pi globala”, jer proizvođači škriljaca, koji su SAD učinili najvećim svetskim proizvođačem, zatvaraju platforme zbog pada cena izazvanog strahovima od prekomerne ponude i Trampovog trgovinskog rata.

To bi označilo prvi godišnji pad u poslednjoj deceniji, izuzev pandemije iz 2020. godine kada je pad potražnje spustio cene nafte ispod nule i izazvao široko rasprostranjene bankrote u državama poput Teksasa i Severne Dakote.

Pad proizvodnje bi okončao zapanjujući uspon u američkoj energetskoj industriji, gde je revolucija škriljaca donela sve veće količine jeftine nafte i gasa za pokretanje ekonomije, podsticaj BDP-u i tržištu rada, i nagli porast izvoza koji je poboljšao trgovinski bilans zemlje.

Rastuća proizvodnja škriljaca takođe je prekinula zavisnost SAD od stranih dobavljača poput Saudijske Arabije i drugih članica OPEK-a, dok je Beloj kući oslobodila put da cilja sankcijama izvoznike poput Irana, Rusije i Venecuele.

Tramp je obećao da će “osloboditi” više bušenja i proizvodnje u pokušaju da osigura američku “energetsku dominaciju”, ali proizvodnja, koja je dostigla rekordno visok nivo pod njegovim prethodnikom Džoom Bajdenom, mogla bi dodatno da padne ako cene nastave da padaju.

Skot Šefild, bivši šef kompanije za bušenje škriljaca “Pajonir nečural risorses” rekao je za “Fajnenšel tajms” da ako cena sirove nafte padne na 50 dolara po barelu, američka proizvodnja će verovatno izgubiti i do 300.000 barela dnevno – više od ukupne proizvodnje nekih manjih članica OPEK-a.

Rijadova odluka da pumpa više nafte poslednjih meseci predstavljala bi direktnu pretnju udelu američkih proizvođača na globalnom tržištu, sugerisao je on.

-Saudijska Arabija pokušava da povrati tržišni udeo i verovatno će ga dobiti u narednih pet godina, rekao je Šefild.

Broj naftnih platformi na kopnu SAD, barometar aktivnosti bušenja, bio je 553 prošle nedelje, što je 10 manje nego prethodne nedelje i 26 manje nego pre godinu dana, prema podacima kompanije za usluge na naftnim poljima “Bejker Hjuz”.

(rt.rs)

BONUS VIDEO – PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli