U MUZEJU rudničko-takovskog kraja u Gornjem Milanovcu otvorena je izložbao važnim arheološkim otkrićima na planini Rudnik od 1865. do 2025.

БОГАТСТВО И ТАЈНЕ РУДНИКА: У Музеју рудничко-таковског краја велика изложба поводом 160 година археолошких ископавања на овој планини (ФОТО)

Foto: Muzej rudničko-takovskog kraja

To je istovremeno i jedinstvena priliku da se, kroz arheološke nalaze, upozna bogata riznica prošlosti Rudnika, vekovima važnog trgovačkog i rudarskog centra, i simbola bogate kulturne baštine Srbije.

Autori ove zanimljive izložbe koja posetiocima predočava značajno arheološko nasleđe koje je sada deo fondova zbirki mnogih muzeja su arheolog Ana Cicović, muzejski savetnik, i dr Dejan Radičević iz Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Među eksponatima o 160 godina arheoloških istraživanja na Rudniku su oni od otkrića ploče sa natpisom o obnovi Hrama Majke Zemlje za vreme vladavine rimskog cara Septimija Severa, do mnogih drugih koji svedoče o bogatoj istoriji ove planine.

Foto: Muzej rudničko-takovskog kraja

 

– Veća istraživanja su bila osamdesetih godina prošlog veka, kada se istraživalo u Majdanu i na Rudniku, a od 2009. Muzej rudničko-takovskog kraja i beogradski Filozofski fakultet počeli su istraživanja srednjovekovnih lokaliteta na Rudniku – kaže Cicovićeva.

GRB VLASTELINA ŽARKA

SREDNjOVEKOVNI novac i deo postavke posvećen rudarstvu u tom periodu čine poseban segment izložbe na kojoj se može videti i ploča sa uklesanim grbom vlastelina Žarka, kao i mnogi drugi eksponati. Svake godine arheološke kampanje donose nove dragocene nalaze koji dodatno osvetljavaju bogatu prošlost Rudnika.

Važni originalni arheološki nalazi, uz tekstove i fotografije posvećene lokalitetima i otkrićima na njima, dopunjuju istorijske izvore o životu na Rudniku, od praistorije do poznog srednjeg veka.