ZAVIČAJNI muzej u Jagodini, koji je obeležio sedam decenija rada – od baštinika gradskog blaga sa nekoliko zbirki – razvio se u regionalnu ustanovu koja čuva više od 10.000 dragocenih predmeta.
Tokom duge istorije, ovdašnji kustosi priredili su oko 400 izložbi i objavili veliki broj stručnih, odnosno naučnih radova – publikujući sedamdesetak publikacija i kataloga izložbi.
A, pomenuti muzej osnovao je Dušan Duja Vukićević, koji je bio i prvi upravnik, a prva postavka zapravo su bile njegove privatne zbirke. Danas je to ustanova kulture od regionalnog značaja, koja “servisira” materijal važan i na nacionalnom nivou – sve uz praćenje savremenih tokova u muzeologiji.
– U Prirodnjačkom odeljenju posebno smo ponosni na mozak najverovatnije nosoroga, koji je jedinstven primerak na ovom području, dok u okviru Arheološkog odeljenja čuvamo nalaze Vinčanske kulture među kojima je najpoznatija figurina majke sa detetom. Ona je pronađena u obližnjem Drenovcu i redak je artefakt na čitavom Balkanu. Posebno ističemo predmete koji su nastali u jagodinskoj “Staklari”, nasledniku prve fabrike ove vrste materijala u Srbiji, koju je još 1846. osnovao Avram Petronijević – ističe muzejski savetnik Zavičajnog muzeja u Jagodini, Jasmina Trajkov.
Svečanosti povodom velikog jubileja ove ustanove prisustvovala je i ministarka prosvete, prof. dr Slavica Đukić Dejanović, poručivši da “moramo negovati nacionalni identitet, kao nešto što je posebno značajno”…
– Kad nešto traje 70 godina, a Kinezi kažu da je potrebno da traje vekovima, moramo se setiti maksime da i otkrivanje najudaljenijih mora počinje prvim talasima ka njima. Dakle, ovaj muzej će trajati, imaće mnogo eksponata i biće učionica za sve one koji su poslenici kulture, koji vole svoj zavičaj i koji mogu biti građani sveta. Jer, samo onaj ko poznaje sopstvenost, može poznavati i svet različitosti – ocenila je ministarka.
U okviru prigodne svečanosti, upriličena je i izložba “50 godina divljanizma”, akademskog umetnika Sretka Divljana, koji obeležava pola veka života i rada u Jagodini.