Mesto na kom je bila tvrđava “zemunskog klana” u Šilerovoj ulici u Zemunu, danas je neprepoznatljiva u odnosu na period od pre 22 godine.
Utvrđenje odakle je komandovao Dušan Spasojević, danas je pusta parcela čija se vrednost procenjuje na oko 1.200.000 evra. Na njoj više nema ni objekata ni tragova nekadašnjeg luksuznog života kriminalaca.
Prekoputa vile nalazi se dečje igralište koje se i u vreme dok je tu živeo Dušan Spasojević nalazilo na istom mestu.
Na ovom mestu ništa nije građeno još od rušenja vile koje se desilo 14. marta 2003. godine, dva dana posle ubistva premijera Zorana Đinđića.
Tada su specijalci upali u luskuzni objekat i uhapsili one koje su tu zatekli. Još uvek se ne zna ko je tačno dao nalog za rušenje vile u Šilerovoj, a mediji u Srbiji su godinama pisali razne verzije ovog događaja.
Ipak, ostaje činjenica da je rešenje o uklanjanju bespravno sagrađenog objekta na placu u ovoj zemunskoj ulici doneto 10. marta 2003, samo dva dana pre atentata na srpskog premijera Zorana Đindića, a ono je započeto dva dana posle njegove smrti.
Srušena zbog DNK?
Kako se veruje, jedan od razloga za rušenje Šilerove je i skrivanje DNK političara koji su dolazili i kupali se u bazenu, odakle bi kasnije mogao da se uzme DNK.
Najsavremeniji materijali i tehnika
Sve je bilo veoma skupo – od najsavremenijeg građevinskog materijala do tehnike, koja je u to vreme bila poslednja tehnološka inovacija. Tako su čak i svi podovi u kućama imali podno grejanje, ali je posebno interesantno da je navodno i deo dvorišta grejan na ovaj način, što je retkost i u današnje vreme.
Upravo su ovakvim enterijerom “zemunci“ fascinirali svoje goste, koji su u Šilerovoj, između ostalog, mogli da se kupaju u olimpijskom bazenu sa mozaikom od retkog kamenja iz okeana, i to u obliku delfina, sede na garniturama od ponijeve dlake, hodaju po parketu od afričkog oraha, ali i da uživaju u staklenoj bašti s retkim tropskim biljem.
Foto: Foto: Printscreen/You Tube, Shutterstock
Iskeširano 43.000 maraka za sto
Za luksuzni sto u kompletu sa deset stolica od trešnjinog drveta presvučenog u belu kožu, Dušan Spasojević je iskeširao 43.000 nemačkih maraka, dok je u kuhinju uložio 9.000 evra.
U gradnju je potrošeno 60.000 cigla, 18.000, blokova, 60 tona gvožđa i oko 250 kubika betona. Molerskih radova bilo na 3.000 kvadratnih metara, po ceni od 90 nemačkih maraka, pa su vođe klana potrošile samo za moleraj oko 270.000 maraka.
Gipsani radovi su rađeni na 1.200 kvadratnih metara, a postavljeno je 3.000 metara instalacija. Samo je najkvalitetnija keramika koštala oko 350.000 maraka.
Kovana ograda od 50.000 maraka
Kovana ograda na stepeništu i galeriji koštala je 50.000 maraka. Stepenište je sagrađeno od 38 blokova granita od kojih je svaki koštao po 500 maraka.
Luković i Spasojević bili u bekstvu u toku rušenja vile
Spasojević i Luković su u trenutku rušenja građevine bili u bekstvu.
Prema izjavama svedoka saradnika, Spasojević je nekontrolisano urlao kada je video da je počelo rušenje vile.
Udovice pokojnih vođa zemunskog klana Tatjana Spasojević i Maja Luković tužile su svojevremeno državu zbog rušenja Šilerove i tražile odštetu veću od osam i po miliona evra.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, Youtube, Viber.
Pridružite se i saznajte prvi najnovije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti na: