OGLAŠAVANjE malog vranca, čapljice, bele i crne rode, te orla kliktaša i brojnih drugih vrsta ptica od posebnog interesa, u specijalnom rezervatu prirode “Brzansko moravište” više ne remete zvuci kamiona koji istovaraju šut i drugi otpad, a “odahnula” je i starica od dva veka – jedinstvena bela topola, na čije grane lovci više neće moći da postavljaju čeke.
Foto:Zoološki vrt “Tigar”
Jer, predstavnici zoološkog vrta “Tigar” u Jagodini, kojem su Ministarstvo zaštite životne sredine i Vlada Republike Srbije – pre godinu dana – poverili upravljanje “Brznanskim moravištem”, upravo su završili raščišćavanje rezervata, obeležavanje njegovih granica i postavljanje informativnih tabli. Područje duž Velike Morave, koje većim delom, od čak 49 hektara, pripada Jagodincima, a 15 hektara nalazi se na teritoriji Batočine – prvo koje je stavljeno pod zaštitu – jedno je od poslednjih očuvanih močvarnih staništa, nastalo na prostoru starog meandra pomenute reke kod Brzana.
– Biser rezervata nesumnjivo predstavlja jedinstvena bela topola, stara oko dva veka, čije je stablo gigantsko i iznad proseka za tu vrstu. Na takozvanoj prsnoj visini, prečnik stabla iznosi 328 centimetara, visoka je 36,3 metara, a obim krošnje, čija površina premašuje 818 kvadrata, veći je od deset metara. I zvanično, to je najdeblje drvo u Srbiji – precizira direktorka jagodinskog Zoološkog vrta Ivana Ristić Ilić.
Dodaje i da je ovo zaštićeno području druge kategorije stavljeno pod zaštitu zbog značaja za ptice močvarice, zato što čini deo koridora njihove migracije, a obezbeđuje i uslove za svijanje gnezda mnogih retkih primeraka. Na ovom terenu, kaže, stalno boravi šezdesetak zaštićenih vrsta ptica, od kojih se tridesetak i gnezdi, a ne treba zaboraviti ni značaj “Brzanskog moravišta” kao reproduktivnog centra za više vrsta vodozemaca i gmizavaca, odnosno očuvanja čitavog biodiverziteta pomenutog područja.